O nas

 

Witaj,


           
Nasz Dom znajduje się w miejscowości Dębowiec w środku przepięknego lasu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nieopodal miejscowości Poraj i Osiny, 20 km od Częstochowy.  Sąsiadujemy z malowniczym Rezerwatem Przyrody Sokole Góry, z wieloma jaskiniami i skałami wapiennymi. Nieopodal stoją ruiny średniowiecznego zamku w Olsztynie, Zalew w Poraju i staw w Osinach. W ramach terapii ( leczenia narkomanii i innych uzależnień ) oraz w czasie wolnym korzystamy z uroków okolicznej przyrody podczas rajdów, pieszych i rowerowych wycieczek, spacerów oraz biegów przełajowych. Latem spędzamy czas na kąpielach wodnych i słonecznych nad zalewem porajskim i bliższym stawie w Osinach. Od kilku lat posiadamy też własny, sezonowy basen na naszym podwórku i choć jest nieduży chętnie z niego korzystamy przez całe lato. Kilka lat temu rodowici Mazurzy wybudowali nam prawdziwą fińską saunę, która funkcjonuje okrągły rok i  cieszy się dużym powodzeniem, po wyjściu z sauny zanurzamy się w drewnianej balii z lodowatą wodą co zwiększa efekty działania sauny. Sauna w pierwszym dniach pobytu pacjentów wspiera proces detoksykacji organizmu, uprawiającym sport pomaga w odnowie biologicznej a pozostałym pozwala się cudownie zrelaksować.  Na świeżym powietrzu funkcjonuje boisko koszykarskie i siatkarskie oraz duma kilku zarządów na przestrzeni ostatnich lat - stadion piłkarski „Dębowiec Arena”. Poza tym dla aktywnych funkcjonuje nowoczesna siłownia, stoły do tenisa stołowego i do futbolu stołowego a także stół bilardowy i tablice do darta.

 

Od kilku lat prowadzimy profesjonalne treningi w sekcji piłkarskiej a w ramach tej sekcji aktywnie uczestniczymy w częstochowskiej amatorskiej lidze piłkarskiej. Co jakiś czas funkcjonuje sekcja lekkoatletyczna, której członkowie po kilkumiesięcznych przygotowaniach biorą udział w biegach maratońskich.  Poza rekreacją i sportem mamy spore możliwości realizowania się artystycznie podczas warsztatów ceramicznych, gdzie projektujemy, lepimy w glinie i wypalamy swoje autorskie prace.

 

Ciekawie jest też podczas zajęć plastycznych, gdzie malujemy, rysujemy, wycinamy, doklejamy, dziergamy, wyszywamy – niejeden talent obudził się na zajęciach u Magdy! 

 

Sporo dzieje się również w świetnie wyposażonym studio muzycznym, gdzie powstało wiele projektów w różnej stylistyce muzycznej - od hip-hop, rap, poprzez blues, rock, metal a nawet poezję śpiewaną.

 

Poza graniem na instrumentach i komputerowym samplowaniem, mamy techniczną możliwość nagrywania i miksowania powstałego materiału i w ten sposób powstają całe płyty – z naszą muzyką, z naszymi pomysłami. Od 32 lat naszego istnienia tradycją każdego lata jest spływ kajakowy – co roku na przełomie lipca i sierpnia spływamy Czarną Hańczą, Blizną, Biebrzą i jeziorami Pojezierza Augustowskiego. Wiosną i jesienią organizujemy kilkudniowe wyjazdy w góry a zimą zdarzają się nam wypady na stoki narciarskie. W świąteczne poranki część z nas odwiedza zabytkowy kościółek w Choroniu a w wolne weekendy  czasami  wybieramy się na Jasną Górę.

 

W ramach współpracy z sąsiednią gminą Poraj korzystamy z sali sportowej, boiska Orlik i lodowiska w Poraju.  Czynnie współpracujemy również z gminą Poczesna oraz miastem Częstochowa. By jeszcze aktywniej uczyć się konstruktywnego spędzania czasu wolnego odwiedzamy częstochowskie kina, teatr, filharmonię, uczestniczymy w imprezach muzycznych i sportowych. Niektórzy z nasz uczęszczają do częstochowskich szkół uzupełniając wykształcenie.  Przede wszystkim jednak bierzemy udział w codziennych zajęciach terapeutycznych. Spotykamy się podczas codziennych odpraw, społeczności wieczornych, planowych i interwencyjnych. W mniejszych grupach uczestniczymy w zajęciach warsztatowych edukacyjnych i terapeutycznych. Każdy z nas jest pod opieką swojego terapeuty prowadzącego.  

 

Część naszego dnia zajmują zajęcia w ramach ergoterapii, co oznacza, że uczymy się zarówno samodzielności  jak i współpracy - poznajemy się, rozwijamy, doskonalimy a także weryfikujemy swoje umiejętności praktyczne podczas codziennych prac.  Przez kilkanaście miesięcy terapii ( leczenia narkomanii i innych uzależnień ) w Dębowcu w przyjaznym i bezpiecznym środowisku kontaktujemy się ze swoimi trudnościami, przełamujemy swoje słabości, odkłamujemy swoje mity, wzmacniamy samoocenę, nabywamy wiedzę o sobie i o otaczającym nas świecie i jakby rodzimy się na nowo. Po terapii jako Neofici, znając siłę swojego potencjału i pamiętając o ograniczeniach ( mimo, że nie jest łatwo ) otoczeni Przyjaciółmi, uczciwie idziemy przez życie z podniesioną głową…                                                              

 

Dołącz do nas!

 

Społeczność Domu Monaru w Dębowcu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje